p-tec
وسواس فکری
چهار شنبه 24 فروردين 1401 ساعت | بازدید : 946 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

وسواس فکری

اختلال وسواس چیست؟ وسواس فکری در واقع یک نوع اختلال عصبی شناختی زیر شاخه اختلالات اضطرابی به حساب می آید. چند نکته مهم در مورد وسواس فکری عملی وجود دارد اولین نکته این است که دارای دو بخش افکار وسواسی و رفتارهای اجبار گونه می باشد. این دوتا مورد باعث می شود که در گروه وسواس افراد رو به دو دسته تقسیم کنیم افرادی که فقط وسواس فکری دارند یعنی در واقع افکار ناخودآگاه، ناخواسته و نگران‌کننده به ذهنشان می‌آید که در آنها ایجاد اضطراب، پریشانی و یا ترس زیادی می کند و همچنین رفتارهای وسواسی که به نام اجبار شناخته می شود.

رفتارهای وسواسی معمولا زمانی رخ می دهند که فرد بخواهد اضطراب ناشی از افکار وسواسی را در خودشان متوقف کنند غالبا هیچ ارتباط منطقی بین این رفتارها و افکار وسواسی وجود ندارد گرچه می تواند گاهی به صورت منطقی یک ارتباط معناداری بین افکار وسواسی و رفتار وسواسی وجود داشته باشند.

به عنوان مثال بعضی مواقع افراد مرتب در منزل را کنترل می‌کنند تا از بسته بودن آن مطمین شوند و باز نگران می شوند که در بسته است یا خیر و مجدد آن را کنترل می کنند. گاهی افراد نگرانی زیاد در مورد تمیز بودن یا آلودگی دست های خود دارند. یکی از نشانه های افکار ناخوشایند وسواسی ایجاد درگیری ذهنی در فرد است تا جاییکه می تواند در رفتار و زندگی فرد اختلال جدی ایجاد کند.

محتوی افکار وسواسی

محتوای افکار وسواسی می تواند شک و تردید، نظافت، جنسی یا مذهبی باشند. در واقع این بیماری باعث اختلال در زندگی طبیعی افراد می‌شود و باعث میشود فرد نتواند درست کار خود را انجام دهد و گاها می تواند باعث اخراج فرد از محیط کارشان شود به این دلیل که آنها کارایی خود را از دست می دهند و دایم ذهنشان درگیر انجام و تکرار یک رفتار خاص می شود گرچه برای بعضی از افراد می تواند به عنوان یک عامل مثبت در نظر گرفته شود به عنوان مثال فردی که حسابدار است می تواند از این صفت خود استفاده کند برای اینکه دقت زیادی رو در کار خودش داشته باشد گرچه چه در شدت بالای این بیماری فرد کنترل خودش رو از دست می دهد و کارایی و عملکرد شغلی اش را از دست می دهد.

درمان وسواس فکری با mehdikhalili

روش های متعددی برای درمان وسواس فکری عملی وجود دارد. از رایج‌ترین و قدیمی ترین روش‌های درمانی وسواس، رفتار درمانی می باشد. به عنوان نمونه می توان به روش درمانی ERP یا درمان مواجه و جلوگیری از پاسخ اشاره کرد.

در این روش به بیمار یاد داده می‌شود که هنگام مواجهه با افکار وسواسی تلاش بکنه که از انجام پاسخ های رفتاری وسواس گونه خودش جلوگیری به عمل بیاره یعنی در واقع درمانگران تلاش می‌کند مراجعه بتونه خویشتنداری بکنه و از پاسخ بلا به افکار و احساسات وسواسی خودش جلوگیری کنیم و این روش می‌توان به بیمار کمک بکنه تا کنترل بیشتری بر رفتار خودش داشته باشه و طبیعتاً به مرور زمان هرچقدر کنترل و رفتار فرد بیشتر میشه شدت آن رفتار شدت اون اضطرابی که در ذهن ایجاد میکنه چند خواهد شد

پس از گذشت زمان کافی فرد کم کم در این شیوه تغییرات زیادی در رفتار خودش را احساس می کنیم و کنترل بیشتری بر افکار منفی خودش خواهد داشت گرچه این روش به تنهایی میتونه موثر باشه ولی توصیه میشه در کنارش از دارو درمانی برای کم کردن رفتارهای وسواسی و یا افکار وسواسی استفاده بشه ترکیب دارو درمانی و رفتار درمانی بالاترین میزان پاسخ به درمان رو در خودش داشته

روانشناس آنلاین در درمان وسواس، یکی دیگر از جدیدترین روش‌های درمانی برای مقابله با وسواس این هست که ما هم زمان که فرد افکار وسواسی به ذهنش میاد و می‌خواهد کار وسواسی یا کار اجباری را انجام بده ازش بخواهیم که خویشتنداری بکنیم و در قبال این خویشتنداری ما به عنوان یک پاداش بدی به عنوان مثال اگر فردی از تماشای فیلم و تلویزیون لذت میبره میتونیم از آن بخواهیم به تعداد باری که میتونه دستش رو نشو ره ۵ دقیقه تلویزیون تماشا بکنه در واقع این به نوعی کنترل درونی در فرد ایجاد میکنه و پاها داشت هایی که فرد با خودش میده باعث میشه که رفتار مثبت درون بیشتر تقویت بشه و رفتارهای منفی کمتر بشه و به مرور زمان رفتارهای وسواسی فرد کاهش محصول پیدا میکند.

علایم وسواس فکری

رایج ترین علایم وسواس فکری می تواند در افراد به این اشاره کرد که وجود فکر تصویر یا افکار مزاحم ای که مدام در ذهن آنها تکرار می‌شود به عنوان مثال این فکر که در را بسته یا خیر یا آیا بیماری سرطان دارند یا نه این گونه افکار به صورت افکار مزاحم تکرار شونده شناخته می‌شود افکار یا تصاویر باید ارتباط غیر منطقی داشته باشند به این معنا که لزوماً فکر فرد درست نیست و می تواند افکار غیرمنطقی را داشته باشد به عنوان مثال اگر که من سه بار در را لمس بکنم و به ماندن من دچار بیماری نمی شود در واقع این گونه افکار غیرمنطقی در بیماران مبتلا به وسواس را به صورت رایج دیده می شود .

 

 

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


بهترین آشپزی ها با 1TouchFood
یک شنبه 21 فروردين 1401 ساعت | بازدید : 1012 | نویسنده : ولی غلامی | ( نظرات )

 

 

آموزش آشپزی از ابتدا یکی از مطالب مهم و مورد جستجوی کاربران است. آموزش آشپزی از ابتدا را کاملا اصولی برایتان بررسی کرده ایم.

آشپزی از هنرهای بسیار محبوب و خوشمزه محسوب می شود که در تمام دنیا طرفداران بسیاری دارد. آشپزی امری بسیار ساده است ولی دارای پیچیدگی های خاصی است که آن را بسیار محبوب می نماید.

سالیان بسیاری است که آشپزی در بین مردم به عنوان یک شغل مناسب جهت کسب روزی در آمده و می توان به عنوان یک شغل حتی پر درآمد روی آن حساب کرد. این شغل در تمام دنیا به همین شکل است.

یکی از اصلی ترین مشاغل عمومی همین آشپزی است. شما می توانید به اجاره یک غرفه یا یک آشپزخانه نیمه حرفه ای کار خود را در زمینه آشپزی شروع کنید. فروش اسنک – فروش ذرت مکزیکی و … همگی از همین دست محسوب می شوند.

آموزش آشپزی می بایست دارای اصولی باشد. هیچوقت بدون رعایت اصول آموزشی نمی توان چیزی را آموخت. آموزش آشپزی همانطور که بیان شد یکی از اصلی ترین آموزش ها محسوب می شود.

در بحث مشاغل که در بالا مطرح کرده ایم آموزش آشپزی یکی از مشاغل عمومی است که با کمی تجربه می توان از آن بهره گرفت و کسب درآمد داشت. آموزش آشپزی از ابتدا می بایست صورت گیرد. این آموزش بایستی کاربردی باشد.

امروزه آموزش ها مدرک محور نیستند و همگی دنبال تجربه هستند. مدرک در کشورهای پیشرفته از اهمیت افتاده است و از فرد تخصص و هنرش را مطالبه می کنند. غذاهای دریایی هم بسیار خواندنی هستند.

آموزش آشپزی از ابتدا یکی از مهمترین آموزش های آشپزی آموزش پایه است که شامل آموزش های زیر است.

  • آموزش آشپزی پایه
  • آموزش لوازم آشپزی
  • آموزش تجهیزات آشپزی
  • آموزش چاقو و کاربردهای آن
  • آموزش خمیر ها
  • آموزش ادویه ها
  • آموزش ظروف آشپزی
  • و بسیاری دیگر

هنگامیکه تصمیم می گیرید آشپزی را از ابتدا بیاموزید بدانید که تصمیم درستی گرفته اید. آموزش آشپزی از ابتدا کاملا مشخص است که برای چه افرادی تهیه شده است. شما در مرحله آموزش هستید.

هدف از آموزش آشپزی از ابتدا

همانطور که بارها بیان کرده ایم آموزش آشپزی از ابتدا برای افرادی است که مبتدی هستند. این افراد در ابتدای مراحل آموزش آشپزی هستند. به هیچ عنوان نباید نگران باشند و مطمین باشند که قرار است مطالب بسیاری را بیاموزند.

آموزش آشپزی از ابتدا دارای اهدافی است که در اینجا با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. هدف اصلی قرار گرفتن هنرجوی آشپزی در مسیر آموزش است. می دانیم که این آموزش ها پایه ای هستند و می بایست در کنار مطالب پایه ای – اصول آشپزی نیز آموزش داده شود.

آموزش آشپزی از ابتدا همانطور که از نامش پیداست برای ابتدای کار است. خوشحال باشید چون شما مطالب را بدرستی خواهید آموخت و از همه افرادی که تجربی آشپزی را یاد گرفته اند جلوتر خواهید بود.

پس مطمین باشید که بزودی با سعی و تلاش از همه جلوتر خواهید بود و می توانید تجربیات بینظیری را در کنار کارتان که همان آشپزی است فرا خواهید گرفت. تمرین و تمرین کنید.

در پایین مطالبی به شما آموزش خواهیم داد که به عنوان کلید در دستان شما خواهند بود.

کلید آموزش آشپزی از ابتدا در دست هر کسی نیست و شمایید که می توانید از آن بهره بگیرید. این کلید در کنار ترفند های آشپزی رمز موفقیت شما خواهند بود. ماکارونی و پاستا هم از غذاهایی هستند که آموزش آنها بسیار خواندنی است.

آموزش آشپزی می بایست بسیار اصولی انجام شود. حواستان جمع باشد. بایستی دست پخت آشپزی خودتان را دگرگون کنید. برای اینکار می بایست دستور پخت های جدید و به روزی را در دسترس خودتان داشته باشید. دنیایی از اطلاعات آشپزی را می توانید در سایت آموزش آشپزی مشاهده نمایید. مرکز آموزش آنلاین آشپزی همیشه بهترین اطلاعات را به شما عزیزان منتقل خواهد کرد.

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نویسندگان
پیوندهای روزانه
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شوددیگر موارد
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
تبادل لینک هوشمند

آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 10
:: کل نظرات : 1

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 0

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 89
:: باردید دیروز : 651
:: بازدید هفته : 2852
:: بازدید ماه : 1515
:: بازدید سال : 58236
:: بازدید کلی : 80285